Raksti

Stabils pamats bērna turpmākai attīstībai

14.06.2014 Vecumnieku novada Domes Sociālais sadarbībā ar Latvijas Audžuģimeņu biedrību uzņēma Norvēģijas nevalstiskās organizācijas pārstāves Ellenu Andersenu un Kari Kenalandu no “Linnea” organizācijas, kuras iepazīstināja ar savu sistēmu un darbību bērnu bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu alternatīvajā aprūpē. No Latvijas tikšanās reizē piedalījās aizbildņu, audžuģimeņu pārstāvji, kā arī Sociālā dienesta darbinieki.

Norvēģijā ir apmēram pieci miljoni iedzīvotāju, 5 reģioni un 19 novadi, taču katrā novadā ir dažāds alternatīvo pakalpojumu piedāvājums. Valstiskā līmenī tiek domāts par vienotas sistēmas piedāvājumu.  Norvēģijā uz tūkstošs iedzīvotājiem strādā 3 sociālā darba speciālisti. Latvijā pēc likuma uz tūkstošs iedzīvotājiem jābūt vismaz vienam sociālajam darbiniekam. Norvēģijā ir noteikta naudas summa, ko saņem audžuģimene par bērna aprūpi, bet, ja ģimene paņem bērnu pusaudzi vai bērnu ar audzināšanas un uzvedības problēmām, tad valsts šai ģimenei piemaksā. Par audžuģimeni var būt viena vecāka, divu vecāku vai arī homoseksuāļu ģimenes.

Ellenu Andersena un Kari Kenalanda pārstāvēja Linnea centra darbību. Tā ir nevalstiska organizācija, kuru nodarbojas ar alternatīvās aprūpes pakalpojumiem un piedāvā aprūpi problemātiskajiem  pusaudžiem un bērniem. Organizācijā ir 30 bērni un 24 audžuģimenes. Organizācija strādā balstoties uz „Drošās piesaistes” modeļa, kas veicina drošu un stabilu pamatu turpmākajai bērna attīstībai. Ar „Drošā pamata” zvaigznes modeli tiek uzsvērts, ka bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, būtiskākā problēma ir piesaistes trūkums, līdz ar to trūkst drošs pamats turpmākajai attīstībai. Drošā pamata zvaigznes modelis ir uz piesaisti balstīts aprūpes modelis, kas sekmē drošību un dzīvesprieku. Tikšanās reizē teorētiskais pamatojums tika saistīts ar reālu ikdienas situāciju, kas palīdzēja audžuģimeņu un aizbildņu ģimeņu pārstāvjiem izprast vienu vai otru bērna rīcību.

Vecumnieku novadā uz doto brīdi ir 21 aizbildņu ģimene, kurā ir ievietoti 26 novada bērni un 3 ģimenes ir ieguvušas audžuģimenes statusu un vienā ģimenē ir ievietoti 3 novada bērni.

Tikšanās reizē sapratām to, ka Latvijai vēl ļoti garš ceļš ejams, lai sakārtotu alternatīvas aprūpes jautājumus bez vecāku gādības palikušiem bērniem, sniegtu atbalstu aizbildņu ģimenēm un audžuģimenēm, izglītojot tās un materiāli atbalstot.

Īpašu paldies gribam teikt Vecumnieku novada domei par atbalstu, Latvijas Audžuģimeņu biedrībai par materiālu atbalstu un iespēju piedalīties viņu rīkotajās aktivitātēs. Tikšanās reizē īpašu paldies sakām Saeimas deputātei Lienei Liepiņai par tulkojumu, lai varētu saprast un komunicēt ar viesiem no Norvēģijas.

Raksts publicēts Vecumnieku novada Domes informatīvajā izdevumā "Vecumnieku novada ziņas".

— 17. augusts 2014